F.A.Q.

Помощ, съвети и препоръки

Модератор: semerdjiev

F.A.Q.

Мнениеот -=The Loser=- на 14 Фев 2008, 10:39

Нека тук системно отговорим на най-често задаваните въпроси досега за Еbay
Аватар
-=The Loser=-

F.A.Q.

Sponsor

Sponsor

Видове търгове в eBay

Мнениеот velqn на 15 Фев 2008, 12:30

Видовете търгове в eBay са няколко и всички тях се различават по два параметъра, вид и време.

Обикновен търг

Това е най-разпространеният вид търг в eBay. Стоката се публикува с начална цена без никакви ограничения. Стартовата цена може да бъде всяко едно число.

Купете Сега (Buy It Now) Търг

Ако искате да продадете стока на определена цена, то тя трябва да бъде определена в началото на търга. Това позволява на купувача веднага да спечели търга на обявената цена без да трябва да залага.

Запазена Цена (Reserve Price) Търг

Запазена Цена е минималната цена, под която стоката не може да бъде продадена. Запазената Цена не се вижда от купувачите.

Купувачите ще виждат единствено ‘Reserve Price Not Yet Met’ (запазената цена не е достигната), ако настоящият залог е по-нисък от запазената цена.

Ако залозите надминат запазената цена, стоката ще се продаде като на обикновен търг. Ако залозите след изтичането на търга са по-ниски от запазената цена стоката не е продадена.

Продължителност на търговете

Независимо дали търгът е обикновен, купете сега или запазена цена, продължителността му в eBay може да бъде 1, 3, 5, 7 или 10 дни.
Аватар
velqn
Site Admin

За наддаването

Мнениеот Stefan на 18 Фев 2008, 13:15

Здравейте и в новия сайт!
Първо да кажа как се справям засега.Регистрацията в Ебей и Пейпел мина гладко.Ползвах дебитна Виза Електрон на ДСК.Само трябва да се изчака един ден докато банката ви активира картата.Имаше една тънкост която до сега май не съм забелязал да се коментира.За да може да се започне да се наддава трябва акаунта от Пейпел да е регистриран в Ебай.Това стана като в my Ebay-My account-Addresses се добавя адреса от Пейпел.Ако не го обяснявам правилно,моля някой по-запознат ме поправи.
Така,че вече започнах наддаванията и имам първите няколко загубени търга :oops:
Тук искам да спомена и още нещо за наддаването което не съм забелязал да е коментирано.А това е,че когато някой даде голяма сума,тя не се изписва направо,а стои скрита,до момента в който останалите наддаващи я достигнат.Получава се ефект,че когато наддадеш веднага другия те "надцаква",но това в действителност не е така,а Ебай автоматично наддава за сметка на другия с най-голям Бид, до момента в който го настигнат.Ако не си заслужава специално,няма голям смисъл да се "гонят"такива играчи и утехата ви е ,че не сте го оставили да купи стоката на безценица,зщото в случая вашия Бид ства най-ниската цена на която стоката ще бъде продадена.Иначе принципа да се купува в последните 10-20 секунди си остава най-добрия според мен.Нарочвате си една разумна цена и я Бидвате.Ако греша моля за корекции.Дълго наблюдавам Ебей,но от скоро участвам истински.
Сега пак да попитам за пореден път-как да накарам банката да ми даде 4цифрения верификационен код?В Пейпел пише че би могъл да се даде от банката и по електронен път,но на място ме гледат умно и не знаят за що иде реч.И тоя лимит от100Е който са ми сложили от Пейпел за 1 транзакция ли е,за период от време ли е ?
Имам още един въпрос,но той може би е за друга тема на друго място,затова нека спра до тук.
Stefan

Re: За наддаването

Мнениеот -=The Loser=- на 18 Фев 2008, 13:22

Stefan написа:Сега пак да попитам за пореден път-как да накарам банката да ми даде 4цифрения верификационен код?В Пейпел пише че би могъл да се даде от банката и по електронен път,но на място ме гледат умно и не знаят за що иде реч.И тоя лимит от100Е който са ми сложили от Пейпел за 1 транзакция ли е,за период от време ли е ?
Имам още един въпрос,но той може би е за друга тема на друго място,затова нека спра до тук.

Изисквате от ДСК разпечатка на движението по вашата сметка.
В нея ще откриете и кредитна транзакция от пейпал в детайлите на която ще фигурира EXPUSE последвано от 4 цифри.

Лимита от 100 Евро на транзакция е седмичен.
Аватар
-=The Loser=-

Re: F.A.Q.

Мнениеот Galarad на 10 Мар 2008, 20:04

Здравейте,

Искам да попитам има ли някакво предимство използването на Американския, Английския или някой друг e-bay сайт? Предполагам, че от co.uk пращат по-бързо, но пък е по-скъпо, или няма нищо такова :).

Извинявам се, ако въпроса е глупав - още прохождам в он-лайн търговията.
Galarad

Мнениеот Vania на 10 Мар 2008, 22:55

Galarad написа:Здравейте,

Искам да попитам има ли някакво предимство използването на Американския, Английския или някой друг e-bay сайт? Предполагам, че от co.uk пращат по-бързо, но пък е по-скъпо, или няма нищо такова :).

Извинявам се, ако въпроса е глупав - още прохождам в он-лайн търговията.

Здравейте,
всичко е въпрос на цена и късмет.Разликата между сайтовете е,че при американския трябва да платите мито и ДДС на стоката,Докато сайтове от ЕС,като немски,английски и др./
ДДС отпада.И в двата случая,митото е въпрос на късмет,по принцип стока закупена от ЕС се води като върешнообщностна сделка и не би трябвало да има мито,но.........
Има най-различни споделени случай от хората във сайта,едни плащат за 90$ мито,другите за 1600 $ не плащат нищо.Така или иначе закона за митническото обалгане или МОС/митническа обалагема стойност/ се тълкува от хората от Митническа дирекция най-различно и е различна за всеки обслужван клиент.

Относно транспорта от Германия съм получавала за 49 дни доставка,а от САЩ за 7 дни,и тук е много относително.
Както казах,България е страната на чудесата и може да се очаква неочакваното.

КЪСМЕТ:)))
Аватар
Vania

Мнениеот Rado_ap на 11 Мар 2008, 20:46

Та като стана въпрос за доставка - колко излиза горе-долу една пратка от Великобритяния, с тегло под 500 гр? Щото в самия и-бей си има едни нещица дето показват колко е, но не съм сигурен дали да ги възприемам като чиста монета. И още нещо - от чужбина пратката някак си пристига в България, после аз откъде си я получавам?
Rado_ap

Мнениеот softy на 11 Мар 2008, 21:09

Така наречените P&P разходи включват не само пощенските разходи, но и пакетирането на стоката. Забелязвам, че доста продавачи завишават това перо. Това ще видиш и сам като получиш някоя стока. Аз съм платила 4 паунда, а след получаване на пратката виждам, че пощенските разходи са 1.13 паунда. Това несъмнено ме дразни и когато оставям фийдбек за продавача, дори и позитивен, при детайлното оценяване отбелязвам факта за завишени пощенски разходи.
Аватар
softy

Мнениеот Vania на 11 Мар 2008, 21:16

Rado_ap написа:Та като стана въпрос за доставка - колко излиза горе-долу една пратка от Великобритяния, с тегло под 500 гр? Щото в самия и-бей си има едни нещица дето показват колко е, но не съм сигурен дали да ги възприемам като чиста монета. И още нещо - от чужбина пратката някак си пристига в България, после аз откъде си я получавам?

Здравейте,
вчера получих пратка от Англия и ми взеха 9.90 паунда,днес купих същата стока/по-малко от 1000 гр/ и ми взеха 19.90 паунда.Стоката е една и съща,само продавачите
са различни,една и съща поща/Royal Mail/
Относно пратката:по пощата ще получите писмо,дали да отидете в локалния клон или на митница-на гарата/
Хубаво е ,когато купите нещо , да кажете на продавача да Ви даде тракинг номер на пратката , влизате в сайта на БГ пощи,попълвате номера и имате възможност да проследите движението на доставката.
Аватар
Vania

Мнениеот Selvet на 13 Мар 2008, 12:16

здравейте - на мен ми предстой приключването на няколко търга - аз като продавач - от своя страна - някакви докуменри трябва ли да оформя и да изпратя на получателя- или само му опаковам стоката изпращам му я по пощата у му давам тракинг номера да си следи пратката...
Моля , някой от вас който е продал нещо и после го е изпратил да споделикаква е процедурата -за новите като мен :)
Благодаря предварително
Selvet

Следваща

Назад към eBay и Amazon