Получаване на пратки от изпращачи извън Еврозоната.

Кратки препоръки и инструкции

Мнениеот -=The Loser=- на 03 Юли 2008, 08:40

Скъпи приятели, сериозно ви приканвам да се замислите дали си заслужава загубеното време по освобождаване на пратки от родната ни митница. Обръщам вашето внимание на факта че действат нови и по-строги вътрешни разпоредби по оценка и обмитяване на ВСИЧКИ пратки за физически и юридически лица, идващи извън ЕС в България, като това се очертава до продължи около година.
Аватар
-=The Loser=-

Sponsor

Sponsor

Re: Получаване на пратки от изпращачи извън Еврозоната.

Мнениеот alien на 03 Юли 2008, 14:46

Това да не е само за софийската митница? Щото казвате всички пратки, последно ми пристигнаха 2 неща, едното беше 35$ с доставката и не са ги спирали
alien

Мнениеот semerdjiev на 03 Юли 2008, 16:57

35$ с доставката (около 43 лева по днешния курс) е под минимума от 20 евро за стоки, които не се обмитяват при пристигане (защото не вярвам доставката да е по-малко от 3-4 лева).

Иначе за нови разпоредби и аз не съм чувал, но по принцип мога да кажа, че за повечето стоки, цената вкл. доставка от Великобритания е сравнима с цената вкл. доставка от САЩ + ДДС. Както много пъти се изписа, това ДДС се дължи за всяка стока с цена над 20 евро, дори и митото да отпадне, а маркирането на пратката като подарък не гарантира безпроблемно пристигане. Нещо повече, дребните хитрости като маркиране на нещо като подарък, обявяване на по-ниска цена и пр. правят доказването на реалната цена пред митническите власти много по-трудно, отколкото ако имате реална фактура с печати и пр. (А фалшива фактура с по-ниска стойност никоя западна фирма няма да ви издаде). Така че твърдението, че "всеки трябва да си помисли дали е готов да се разправя с митниците за освобождаване на пратка и дали му се плаща 20% ДДС, когато същата стока може да дойде от Великобритания (или друга страна в ЕС) с малки разлики в цената" важи с пълна сила. Не казвам, че няма случаи, в които си струва нещо да се поръча от САЩ. Не казвам и че няма да си получите стоките, в края на краищата в България сме свикнали на бюрокрация. Но според мен не е приятно човек да се насади сам на пачи яйца, само поради лекомислие/неинформираност.
semerdjiev

Мнениеот alien на 03 Юли 2008, 21:24

Аз под всиички, разбирам всички... Ако накарам да напишат 30$ на лаптоп да не ми го донесе пощаджийката :D
alien

Мнениеот semerdjiev на 03 Юли 2008, 22:47

alien написа:Аз под всиички, разбирам всички... Ако накарам да напишат 30$ на лаптоп да не ми го донесе пощаджийката :D

Правилно разбираш :) Абсолютно всички пратки минават през митническа обработка, най-малкото поради факта, че могат да съдържат контролирани вещества, наркотици, ембаргови стоки и пр. Това обаче далеч не означава, че отварят всеки пакет. Нещо повече, за разлика от проверката на съдържанието, намирането на реалната стойност на всеки колет е страшно много допълнителна работа. Аз лично се съмнявам, че митниците имат необходимия капцитет за тази задача. Много е възможно цялата история да е от тип "всяко чудо за три дни" - било то поради политически цели, било то поради поради началната еуфорията на някой прясно назначен началник :) Пак казвам - пратките ще продължат да си идват, друг е въпросът дали няма и по-лесен и бърз начин за това.
semerdjiev

Мнениеот strballer на 10 Сеп 2008, 10:06

А доставката влиза ли в стойността на пратката? Примерно ако пратката е на стойност 25 долара а доставката е 35 колета подлежи ли на мито. Тей като днес единия митничар ми вика, че пратката била за обмитяване, тей като като се съберът стойността и доставката на колета и цената ставала над допустимата за безмитен внос :shock:
strballer

Мнениеот -= F o z z y =- на 10 Сеп 2008, 15:01

Това, последното, ми звучи като пълна глупост, но нека се изкажат значително по-запознатите с юридическата материя на въпроса...
Изображение
Аватар
-= F o z z y =-

Мнениеот -=The Loser=- на 10 Сеп 2008, 16:07

Абсолютно вярно обитяват се цена на продукта+цена за доставка. Това си е фактурната стойност на предмета.
Аватар
-=The Loser=-

Мнениеот semerdjiev на 10 Сеп 2008, 21:06

Мда. Причината е, че също както някои търговци в eBay изнасят части от цената на продукта към shipping-а, за да избегнат таксите, така и вносителите биха могли да пренесат цената на продукта към доставката, за да избегнат обмитяване и ДДС, като същевременно запазят фактурираната стойност същата.
semerdjiev

Мнениеот strballer на 12 Сеп 2008, 12:35

Ясно. Днес ходих до митницата и си освободих маратонките на стойност $60 и ми взеха 40лв мито + ДДС и 20лв за документите :evil: Наща държава май скоро няма да се оправи. Аз не мога да разбера как за 1 маратонки ще вземат такси почти колкото цената им :evil: :evil:
Вече ще гледам да пазарувам предимно от Англия, че поне там и да са малко по-високи цените пак ще ми излизат по-евитно продуктите.
strballer

Следваща

Назад към Митници и Куриерски услуги